| Brand: | LeEco |
| Model: | Le 1s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR G6200 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) - LeEco Le 1sAndroid 6.0 (Marshmallow) - LeEco Le 1s Eco |
| Dimensions: | 151.1 x 74.2 x 7.6 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C (MHL2 TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gold, Silver, Gray |
| Usd: | ~227 USD |