| Brand: | Leagoo |
| Model: | Leagoo Power 2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.2 inches HD+ |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.2-inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview (Back/Front): 8 MP + 2 MP / 5 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with f/2.2 Aperture, Face Recognition, 3P lens |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.3GHz ARM-A53 |
| Gpu: | MediaTek MT6739, 64-Bit Processor |
| Ram: | Memory (RAM): 2GB, LPDDR3, 667MHz |
| Storage: | Internal Storage (ROM): 16GB eMMC 5.1 |
| Expandable: | External Memory Support up to 128GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo OS |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 74.4 mm x 145.19 mm x 10.3 mm |
| Weight: | 177 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |