| Brand: | Leagoo |
| Model: | M5 Edge |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches HD display |
| Main Specs: | 13 Megapixels / 8 |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels Front camera |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Cpu: | Octa-Core 1.2GHz ARM |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 550 MHz, 4-Cores |
| Ram: | 2GB, 773 MHz |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Freeme OS 6.0(Android 6.0 Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 140x68.3x8.5 mm |
| Weight: | 164.5 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Nano + Nano) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Type-C USB v2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |