| Brand: | Lava |
| Model: | Z93 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.22 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (Secondary) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.2 |
| Capacity: | 3507mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A53 2.0 GHz + 4x Cortex A53 1.5 GHz) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 P |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 156.6 x 75.2 x 8.4 mm |
| Weight: | 159 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Blue |