| Brand: | Lava |
| Model: | Z91 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 152 x 72.9 x 7.7 mm (5.98 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue |