| Brand: | LAVA |
| Model: | Z62 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 1080 x 2160 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3380.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Space Blue, Midnight Blue |