| Brand: | Lava |
| Model: | Z61 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 8.0 Oreo (Go edition) - 1 GB RAM modelAndroid 8.1 (Oreo) - 2 GB RAM model |
| Dimensions: | 146.5 x 70.2 x 8.7 mm (5.77 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, Black |