| Brand: | LAVA |
| Model: | Z53 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.1" |
| Resolution: | 600 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4120.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.7 mm |
| Weight: | 134 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |