| Brand: | LAVA |
| Model: | Z50 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6737M |
| Gpu: | Mali-T720 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.7 mm |
| Weight: | 140 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Gold, White |