| Brand: | LAVA |
| Model: | Z41 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TN |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2250.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832E |
| Gpu: | ARM Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.35 mm |
| Weight: | 160 g |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Red, Blue |