| Brand: | Lava |
| Model: | Z40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TN TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2250 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC9832E |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz |
| Gpu: | Mali |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 125.5 x 63.9 x 11.7 mm (4.94 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gold, Glossy Black |