| Brand: | Lava |
| Model: | Z1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A20 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 145.1 x 73.3 x 10.3 mm (5.71 x 2.89 x 0.41 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Blue, Red |
| Usd: | ~65 USD |