| Brand: | Lava |
| Model: | Yuva Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 164.4 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Metallic Black, Metallic Blue, Metallic Grey |
| Usd: | ~108 USD |