| Brand: | Lava |
| Model: | Yuva 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF VGA Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 164.2 x 76 x 8.5 mm (6.46 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Glossy White, Glossy Purple, Glossy Black |
| Usd: | ~86 USD |