| Brand: | Lava |
| Model: | Yuva 2 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 106.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T760 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 165 x 75.8 x 8.7 mm (6.50 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Marble Black, Marble White |
| Usd: | ~119 USD |