| Brand: | Lava |
| Model: | X41 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm |
| Main Features: | Panorama, LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 145 x 71.2 x 8.8 mm (5.71 x 2.80 x 0.35 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold |