| Brand: | Lava |
| Model: | X3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 (Go edition) |
| Dimensions: | 164.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.48 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Green, Blue |
| Usd: | ~86 USD |