| Brand: | LAVA |
| Model: | V7S Prime |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 720 x 1520 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Weight: | 186 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Peacock blue, Cherry red |