| Brand: | Lava |
| Model: | Shark |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.75 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T765 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Stellar Gold, Stellar Blue |
| Usd: | ~86 USD |