| Brand: | LAVA |
| Model: | R5s Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5.71" |
| Resolution: | 720 x 1560 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Battery | |
| Capacity: | 3200.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MT6761 |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Twilight Gold, Dark Chrome |