| Brand: | LAVA |
| Model: | R5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 6.22" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3260.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MT6762 |
| Gpu: | IMG GE8320 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB / 6GB |
| Storage: | 64GB / 128GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.77 mm |
| Weight: | 159 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Glass Black, Neon Purple |