| Brand: | LAVA |
| Model: | R1 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Gpu: | Mali-T720 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.9 mm |
| Weight: | 150 g |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Colors: | Gold, Black, White |