| Brand: | Lava |
| Model: | Iris X8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 143.4 x 71 x 8.6 mm (5.65 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~140 USD |