| Brand: | Lava |
| Model: | Iris Fuel 50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 74.4 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | 144.8 x 72.9 x 9.5 mm (5.70 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~108 USD |