| Brand: | Lava |
| Model: | Iris Atom |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1550 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Body | |
| Dimensions: | 125.5 x 63.2 x 9.7 mm (4.94 x 2.49 x 0.38 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |