| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 550Q |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Body | |
| Dimensions: | 156 x 77.8 x 9.8 mm (6.14 x 3.06 x 0.39 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |