| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 504q Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Body | |
| Dimensions: | 146.7 x 72.5 x 7.9 mm (5.78 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight: | 149g (5.26 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 10 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Type: | Li-Po |