| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 460 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Battery | |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Grey |