| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 406Q |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8610 Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 124 x 64.5 x 10.3 mm (4.88 x 2.54 x 0.41 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~86 USD |