| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 401 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 126 x 65 x 10.4 mm (4.96 x 2.56 x 0.41 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue, Red |