| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 350m |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 118 x 62 x 10.2 mm (4.65 x 2.44 x 0.40 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Grey, Midnight Black |