| Brand: | Lava |
| Model: | Iris 349S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 115 x 61.5 x 13.3 mm (4.53 x 2.42 x 0.52 in) |
| Weight: | 115.4 g (4.06 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Brown/cool gold |
| Usd: | ~43 USD |