| Brand: | LAVA |
| Model: | Iris 349 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 3.5" |
| Resolution: | 320 x 480 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1400.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 0.3GB |
| Storage: | 0.5GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |