| Brand: | Lava |
| Model: | Blaze Duo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7025 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, planned upgrade to Android 15 |
| Dimensions: | 162.4 x 73.9 x 8.5 mm (6.39 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Arctic White, Celestial Blue |
| Usd: | ~205 USD |