| Brand: | Lava |
| Model: | Agni 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 8 MP, 112˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 50% in 19 min |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | 163.7 x 75.5 x 8.8 mm (6.44 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Heather Glass, Pristine Glass |
| Usd: | ~248 USD |