| Brand: | Lava |
| Model: | A97 2GB Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Body | |
| Dimensions: | 145 x 72 x 9.2 mm (5.71 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight: | 160g (5.64 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 854 pi x els, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Features: | LED flash |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 2350 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |