| Brand: | Lava |
| Model: | A77 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | TN |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 135 x 67.2 x 9.5 mm (5.31 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, Silver, Blue |