| Brand: | Lava |
| Model: | A51 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731C |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 136 x 66 x 9.9 mm (5.35 x 2.60 x 0.39 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Black, Gold |