| Brand: | Lava |
| Model: | A44 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TN |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP1 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 123 x 63.7 x 10.1 mm (4.84 x 2.51 x 0.40 in) |
| Weight: | 141 g (4.97 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |