| Brand: | Lava |
| Model: | 3G 402 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Body | |
| Dimensions: | 125.5 x 64.5 x 11.4 mm (4.94 x 2.54 x 0.45 in) |
| Weight: | 124g (4.37 oz) |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |