| Brand: | Land Rover |
| Model: | Explore |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6797X Helio X27 (20 nm) |
| Cpu: | Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 152 x 75.3 x 14 mm (5.98 x 2.96 x 0.55 in) |
| Weight: | 232 g (8.18 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~702 USD |