| Brand: | KYOCERA |
| Model: | Urbano V01 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974AB |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 330 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Weight: | 155 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | White, Blue, Green |