| Brand: | KYOCERA |
| Model: | Torque G03 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 4.6" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2940.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 13.6 mm |
| Weight: | 198 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Green, Blue |