| Brand: | Kyocera |
| Model: | S1600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | up to 15 sec |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | up to 15 sec |
| Battery | |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 48 x 11.5 mm (4.09 x 1.89 x 0.45 in) |
| Weight: | 59 g (2.08 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |