| Brand: | Kyocera |
| Model: | Kyocera Qua Tab QZ10 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 10.1 inches |
| Resolution: | 1920 x 1200 Pixels, 24 bit color depth |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506, 650MHz |
| Ram: | 3GB |
| Expandable: | microSD card slot up to 128GB |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 168 mm x 259 mm x 8.6 mm |
| Weight: | Grams (With Battery) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Type-C USBv2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Ambient Light, Proximity |