| Brand: | Kyocera |
| Model: | Milano C5120 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1490 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7627T |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 105 x 61 x 17.1 mm (4.13 x 2.40 x 0.67 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |