| Brand: | KYOCERA |
| Model: | Infobar XV |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 3.1" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 14 mm |
| Weight: | 114 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Colors: | Red, Blue, Cherry Berry Purple |