| Brand: | Kyocera |
| Model: | Echo |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | Two TFTs, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1370 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 115 x 56.5 x 17.2 mm (4.53 x 2.22 x 0.68 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~378 USD |