| Brand: | Kyocera |
| Model: | E2500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~91 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 48 x 12 mm (4.13 x 1.89 x 0.47 in) |
| Weight: | 69 g (2.43 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |