| Brand: | Kyocera |
| Model: | DuraSport UW |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.1 inches, 89.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~431 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Shatter-Resistant Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.0, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 27W wired, PD, QC4.0 8W wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 27W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 (unlocked), Android 12 (Verizon) |
| Dimensions: | 154.7 x 70.7 x 9.9 mm (6.09 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button |
| Sim: | Nano SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/i/k/r/v, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~594 USD |